Mluvíme            

Návod: Zářivá pleť v 10 krocích

Už je tomu 6 let od první vlny popularity pro 10-krokovou péči o pleť s korejskou kosmetikou. Proslavila ji Charlotte Cho, zakladatelka obchodu s k-beauty Soko Glam. Snažila se v rozhovoru pro Elle popsat zcela odlišný přístup k péči o pleť, který vypozorovala po přestěhování do Jižní Koreje:

“Vymyslela jsem tehdy název ‘10-kroková korejská péče o pleť,’ protože jsem chtěla vysvětlit, že existuje 10 různých kroků/produktů, které můžete použít ve své kosmetické rutině. Neznamená to, že musíte dělat všech 10 kroků najednou, je to jen způsob, jak ostatním vysvětlit všechny kroky a jak je zařadit do rutiny péče o pleť.” (Vox.com, 2019)

Pravý smysl 10-krokové péče tedy nespočívá v dlouhém beauty rituálu, spíše vám pomůže seřadit korejské produkty do správného pořadí a představí všechny další možnosti. Třeba se vám sejde v koupelně sérum, esence a plátýnková maska - v jakém pořadí to teď dát na pleť? Nanáší se dřív esence nebo tonikum? A kam patří kyselinová tonika?

Tady končí veškeré zmatení - seznam 10 kroků vám dá jasnou strukturu pro denní kosmetickou rutinu.

Je jen na vás, zda jej využijete jako návod pro organizaci svých produktů, nebo splníte všech 1O pro maximálně hýčkanou pleť. Pro celkově zářivější, zdravější pleť je především důležité udržovat denní rutinu. Jedině tak dáte své kosmetice největší prostor pro skutečné výsledky. Pojďme si tedy projít všech 10 kroků korejské péče o pleť, včetně doporučení pro typické produkty ke každé kategorii.

1. KROK: ČISTÍCÍ OLEJ

Vyzkoušejte: Holika Holika Seed Blossom Moisture Cleansing Oil

Nejdříve je třeba se odlíčit. Na vatové tamponky můžeme zapomenout, všechno za nás obstará hydrofilní čistící olej nebo olejový balzám. Stačí 1-2 pumpičky rozetřít na suchou nalíčenou pleť. Pomalu masírujeme a užíváme si, jak olej rozpouští všechen makeup - včetně voděodolného - zcela bez dření nebo podráždění. Masírování olejem zároveň vytáhne na povrch nános špíny a mastnoty z pórů, probíhá tím tedy i první krok čištění. Pak stačí opláchnout vodou; složky v oleji se aktivují a promění se na mléčnou emulzi, která se dá snadno umýt. Bez mastnoty!

2. KROK: ČISTÍCÍ PĚNA NEBO GEL

Vyzkoušejte: COSRX Good Morning Gel Cleanser

Pleť zbavená makeupu je teď připravená na pořádné hloubkové čištění. V k-beauty se tomu říká “double cleansing,” tedy dvojí čištění. V tomto kroku použijeme klasický čistící gel nebo pěnu, napěníme v ruce nebo za použití houbičky, pak pleť umyjeme jak jsme zvyklí.

3. KROK: PEELING

Vyzkoušejte: COSRX AHA 7 Whitehead Power Liquid

Nyní můžeme odstranit odumřelé kožní buňky. Proces obnovy buněk udržuje naši pleť zářivější a hladší, proto jej chceme udržet v pochodu jak nejlíp to jde. Lze tomuto procesu pomoct fyzicky, a to použitím peelingu s jemnými zrníčky. Dosáhnete tak okamžitých, i když krátkodobých účinků. Můžete ale také proces obnovy buněk urychlit, čímž získáte dlouhodobě hladší a zářivější pleť - stačí vyzkoušet peeling s kyselinami AHA nebo BHA

4. KROK: TONIKUM

Vyzkoušejte: iUNIK Vitamin Hyaluronic Acid Vitalizing Toner

Mezi západními a asijskými toniky je velký rozdíl. Korejská tonika neslouží k dočištění pleti, je to první hydratační krok v korejské rutině. Obsahují látky, které budou v pleti držet vodu a zpomalí její vypařování. Pokud tedy naneseme tonikum pod všechny ostatní produkty, trochu tím nakopneme jejich hydratační vlastnosti. Tonika jsou vodové, můžete je tedy nanést na vatový tamponek nebo rovnou do dlaně.

5. KROK: ESENCE

Vyzkoušejte: Mizon Skin Power Original First Essence 94,5%

Klasické esence, tzv. “první esence,” jsou vodové hydratační produkty s filtrátem kvasinkových hub. Tato zcela revoluční složka dokáže rozzářit pleť zevnitř, regulovat produkci mastnoty a má anti-aging efekt. Je to vlastně takové “vše v jednom.” Za posledních pár let se ale s esencemi roztrhl pytel a rozdíl mezi esencí, ampulí a sérem se pomalu vytrácí. 

6. KROK: CÍLENÁ PÉČE

Vyzkoušejte: It's Skin Power 10 Formula VB Effector

V šestém kroku se sami sebe zeptáme: co chci na své pleti zlepšit? Chci více hydratovat, hojit akné nebo zklidnit podráždění? Odpovědí nám bude esence, ampule nebo sérum cílené na konkrétní problém. Jak již bylo řečeno, rozdíl mezi produkty už zůstává především v názvu. Stačí si tedy vybrat na co se chceme zaměřit a použít odpovídající esenci nebo sérum. Například pro problematickou pleť můžeme zvolit regenerační esenci s hlemýždím slizem Benton a zklidňující sérum se zeleným čajem od It’s Skin. Jestli zvolíte jednu nebo i tři produkty v tomto kroku je na vás. Tady k-beauty skutečně vyniká svou rozmanitostí, každý si najde přesně to, co potřebuje.

7. KROK: PLÁTÝNKOVÁ MASKA

Vyzkoušejte: Sada hydratačních masek (5 ks)

Plátýnkové masky se už rozšířily do celého světa a není divu. Spojují totiž samé dobré věci: zábavu, relax a hydrataci. Podle vašeho výběru mohou být navíc rozjasňující, zklidňující nebo vyživující. Obzvlášť vyživující maska může také nahradit celou rutinu v dny, kdy se člověku prostě nechce nic dělat. Naneste masku, nechte působit 15 - 25 minut

8. KROK: OČNÍ KRÉM

Vyzkoušejte: Mizon Snail Repair Eye Cream

V k-beauty není oční krém vnímán pouze jako záležitost pro starší pleť. Čím dříve začneme pečovat o své oční okolí, tím účinněji předejdeme vráskám. Můžeme také použít hydrogelové masky pod oči, které podobně jako plátýnkové masky instantně hydratují a zpružní oční okolí. Ideální záležitost po probdělé noci.

9. KROK: KRÉM

Vyzkoušejte: Klairs Midnight Blue Calming Cream

A jsme u konce - tedy aspoň co se večerní rutiny týče. Tu zakončujeme hydratačním krémem; vyživuje pleť a udrží v ní vodu přes noc, abychom se neprobudili a hned neběželi hydratovat znovu. Pokud máte problémy se suchou pletí po probuzení (i po provedení večerní rutiny), můžete pomoci pleti zadržovat vodu noční maskou. V podstatě se stále jedná o večerní krém, jen s vylepšenou schopností tvořit na pleti hydratační bariéru přes noc.

10. KROK: OPALOVACÍ KRÉM

Vyzkoušejte: COSRX Aloe Soothing Sun Cream SPF50/PA+++

U ranní rutiny by ještě po krému měl přijít opalovací krém. Možná jej používáte jen na dovolené, ale měl by se nosit každý den. Je totiž tím nejlepším anti-aging produktem, jaký existuje. Vrásky, pigmentové skvrny a předčasné stárnutí je všechno způsobeno sluncem. Pozastavili jste se někdy nad tím, proč Korejky vypadají pořád tak mladě? Tohle je to “tajemství.” Asijské opalovací krémy jsou proto přizpůsobené pro denní nošení, lehounké a vhodné pod makeup. 

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz