Mluvíme            

Co skutečně pomáhá na pigmentové skvrny?

Hnědé flíčky, pigmentové skvrny, hyperpigmentace. Různé názvy pro sluneční skvrny, které jsou následkem dlouhletého působení UV záření na nechráněnou pokožku. Většinou se spojují se stárnutím kůže, ale pigmentace je pouze následek slunečního záření, ne přibývajícího věku. Projevit se může u kohokoliv, kdo nerad používá opalovací krém. Některým se dělají roztomilé pihy, jiným velké skvrny, které narušují tón obličeje. Pojďme si vysvětlit, co na ně opravdu zabírá.

Vitamíny zesvětlí hnědé skvrny

UV záření má mnoho negativních dopadů na naši pokožku a špatná zpráva je, že většina jich už nejde vrátit. Ta dobrá zpráva je, že existuje několik látek, které jsou vysoce efektivní na zesvětlování již vzniklých pigmentových skvrn. 

Hned tři z nich jsou vitamíny – vitamín C, vitamín A (retinol) a vitamín B3 (niacinamide). Vitamín C je vynikající antioxidant, zesvětluje skvrny i jizvy, má anti-aging vlastnosti a celkově rozjasňuje pleť. Retinol jsme již popisovali v článku o efektivní péči o vrásky, protože patří mezi nejúčinnější anti-aging složky na trhu. Oba vitamíny jsou vysoce účinné, avšak ve vyšších koncentracích mohou podráždit pleť, proto s nimi začínejte opatrně. Niacinamide je naštěstí zcela bezpečný a kromě zesvětlujícího účinku také posiluje kožní bariéru a pomáhá regulovat mastnotu. Z řad aktivních látek můžete na pigmentové skvrny využít také AHA kyseliny (např. kyselinu glykolovou) nebo kyselinu azelaovou.

KEEO TIP: iUNIK Vitamin Hyaluronic Acid Vitalizing Toner – tonikum s vitamínem C, niacinamidem, extraktem z kořene lékořice a kyselinou hyaluronovou

Účinné doplňující látky

Vitamíny a kyseliny jsou rozhodně nejúčinnější. Jejich efektivitu však můžete podpořit, když si rutinu doplníte také o extrakt z kořene lékořice a arbutin. Třeba zvláštní chuť lékořice nepatří mezi vaše oblíbené, na pigmentové skvrny je výborná. Zároveň se používá ke zklidnění silně podrážděné a zarudlé pokožky. Arbutin je vědou dobře podpořený antioxidant, který výrazně sjednocuje tón pleti a zesvětluje jizvy. Beta-arbutin je vyrobený z rostlin, avšak studie prokázaly, že syntetický alpha-arbutin je ještě účinnější, stabilnější a působí déle.

KEEO TIP: It's Skin Power 10 Formula LI Effector – sérum s koncentrovaným extraktem z kořene lékořice

Bez SPF to nepůjde

Než si začnete prohlížet produkty a vybírat svou rutinu proti hyperpigmentaci, zapamatujte si: bez opalovacího krému to nemá smysl. Zesvětlíte sice tuhle skvrnu, ale slunce vám způsobí tři další. Jedině používáním alespoň SPF 30 každý den zabráníte vzniku nových skvrn a ztmavování těch současných. Takhle dáte kosmetice šanci se opravdu předvést, jinak její snahy zaniknou pod náporem UV paprsků.

 

Zdroj fotky: iUNIK instagram

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz