Akné: jak vzniká, jeho typy a pravda o nejčastějších mýtech

Akné je ten nejrozšířenější kožní problém, který nepostihuje pouze děti v pubertě, ale také dospělé. Nemá dopad jen na vzhled naší pleti, horší je dopad na naši psychiku. Proto je důležité o akné mluvit, normalizovat ho a zatočit s mýty nebo předsudky. Právě u mýtů a předsudků začneme sérii článků věnované aknózní pleti. 

Příčiny a tvorba akné

Než se vrhneme na časté mýty, začneme u jedné velké pravdy: jaké jsou příčiny vzniku akné a jak se tvoří? Když se podíváme na vznik akné obecně jako kožního onemocnění, až 80% lidí akné zdědilo od rodičů. Toto je podle vědy ta nejjasnější příčina. Za sekundární faktory se považuje hormonální aktivita, jako během menstruačního cyklu a puberty. Hormony, konkrétně androgeny, zvyšují produkci kožního mazu, což jde často ruku v ruce s tvorbou akné i v dospělosti.

Typy pupínků

Samotné pupínky obvykle vznikají tak, že se mrtvé buňky a nadbytečná mastnota nahromadí v pórech, čímž se ucpou a dojde k zanícení. Takto často vznikne typický pupínek s tzv. bílou hlavičkou a červenou kůží kolem. Může se stát, že se takto ucpaný pór „neotevře a zůstane pod kůží jako malý hrbolek. Lidově se těmto pupínkům říká krupička, přesnější název je uzavřené komedony. Naopak otevřené komedony jsou známé jako černé tečky. V tomto případě se mix mastnoty a mrtvých buněk dostal až k povrchu pleti, kde vlivem vzduchu zčernal a tvoří jakoby zátku póru.

Když se typický pupínek zhorší a nahromadí se v něm mnohem více mastnoty a buněk, vzniká tzv. pustula. Pod povrchem kůže má spoustu hnisu, takže je hrbolek větší a červenější. Dalším typem závažnějšího akné je cystické, velké červené a bolestivé hrbolky. Pokud trpíte na jeden z těchto typů silného akné, doporučujeme pravidelně navštěvovat dermatologa. Pomůže vám akné léčit a předejít hlubokým jizvám.

MÝTUS: Akné je způsobeno špinavou pletí nebo špatnou hygienou.

cosrx_bha

Pravděpodobně jste takovou radu sami slyšeli, nejčastěji během puberty: „Musíš si pořádně umývat obličej, abys neměl/a akné! Sebevíc jste mohli čistit pěnami, gely a peelingy - akné to nezastavilo. Ačkoliv některé bakterie mohou vést k zanícení, přehnané mytí neovlivní tvorbu pupínků. Je ovšem důležité každý den z pleti jemně odstranit vše, co by se mohlo usadit v pórech a ucpat je.

Důraz klademe na slovo jemně, protože často převládá myšlenka, že akné je nutné „vysušit“ a čistit nějakým dramatickým způsobem. Naopak, vyhýbejte se drsné čistící kosmetice a produktům s vysokým obsahem alkoholu. Ani velmi mastné pleti nepomůžete pravidelným vysušováním. Zjistěte o mastné pleti více v našem průvodci. Vyhledávejte gely/pěny s nízkým pH, protože mírně kyselé prostředí dokáže lépe bojovat s bakteriemi a přispívá obecnému zdraví pleti.

KEEO TIP: COSRX Good Morning Gel, COSRX AC Calming Foam Cleanser, Holika Holika Less on Skin Micellar Cleansing Gel

MÝTUS: Proti akné zabírá pít více vody a nejíst čokoládu.

Bohužel, pitný režim nezabrání ucpávání pórů. U čokolády a mléčných produktů zatím věda nenašla zcela jasnou odpověď ohledně vlivu na akné. Je možné, že některá jídla ovlivňují produkci hormonů, což může vést k větší mastnotě pleti a tedy větší šanci na ucpání pórů. Neplatí to ovšem u každého, proto nelze obecně tvrdit, že by na akné zabíralo nejíst čokoládu.

Co na akné zabírá doopravdy jsou hydroxy kyseliny, jako kyselina salicylová (BHA) a kyselina glykolová nebo mléčná (AHA). Vyberte je podle typu akné, se kterým se nejvíce setkáváte. Oba druhy kyselin jsou účinné proti klasickým pupínkům a zabraňují hromadění mrtvých buněk v pórech. BHA je vhodnější pro mastnou pleť a černé tečky, protože se dostane skrz mastnotu až dovnitř pórů. AHA zase působí účinněji na krupičku (uzavřené komedony) a pomáhá pleti udržet hydrataci. Doporučujeme vybrat jeden typ kyseliny a později třeba vyzkoušet jiný. Je to pro pleť bezpečnější než používat oba najednou.

KEEO TIP: COSRX BHA Blackhead Power Liquid, COSRX AHA 7 Whitehead Power Liquid

MÝTUS: Makeup zhoršuje akné a problematická pleť by ho neměla nosit.

Pro mnohé z nás je makeup to jediné, co nám pomůže ráno vyjít z domu. Tady narážíme na psychické dopady akné a líčení je jedna z metod, jak našemu sebevědomí pomoci. Proto je důležité líčení takto neočerňovat. Kosmetika má svoje složení, ať už je to krém nebo tekutý makeup. Cokoliv v tom složení nemusí sednout zrovna vaší pleti, zatímco jiným lidem to nedělá problém. Tento risk podstupujete u veškeré kosmetiky a makeup není jiný, proto není pravda, že by konkrétně nanášení makeupu zhoršovalo akné. Pleť s makeupem dýchá úplně stejně jako bez něj.

Jak jsme si vysvětlili výše, pupínky vznikají ucpáváním pórů a je důležité tomu předcházet. Pokud vždy makeup řádně odlíčíte, aby jeho zbytky nezůstaly v pórech, nemusíte se bát ho nosit. Stačí zvolit účinnou metodu odličování. Není dobré spoléhat, že čisticí pěna odstraní opravdu všechno. My doporučujeme korejské dvojí čištění s hydrofilním olejem, který nejen zcela rozpouští makeup, ale dokáže uvolnit nečistoty z pórů. Jako alternativu k hydrofilnímu oleji můžete také použít micelární vodu pro odlíčení a následně pleť vyčistit pěnou/gelem.

KEEO TIP: Holika Holika Seed Blossom Fresh Cleansing Oil, Holika Holika Less On Skin Micellar Cleansing Water

Zdroje fotek: A’Pieu (upraveno), COSRX

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení