Co skutečně pomáhá na rozšířené póry?

Trápíte se s rozšířenými póry? Občas se může zdát, že na ně totiž nic nefunguje. Nebojte, není tomu tak, stačí pouze pochopit, co se ve skutečnosti dá s póry dělat a co už je mýtus. Nejdříve si objasníme tři nejčastější otázky a poté se zaměříme na efektivní způsoby péče o póry.

Nejčastější dotazy o pórech

Jak rozšířené póry vznikají?

Když pokožka produkuje příliš mnoho mastnoty, nahromadí se v pórech. Tam se k ní přidají mrtvé buňky a pór se začne ucpávat. Čím je nános větší a čím déle v póru sedí, tím více jej roztáhne a zvětší, aby se mohla další mastnota dostávat skrz. Pokud je v póru zároveň spousta mrtvých buněk, která průchod mastnoty na povrch zcela ucpe, oxiduje a zčerná - takto vznikají černé tečky. 

Má rozšířené póry pouze mastná pleť?

Ne, může je mít i suchá pleť! Ačkoliv je nadprodukce kožního mazu nejčastější příčinou, rychle se hromadící mrtvé buňky mohou také póry ucpávat a zvětšit je. Proto je důležité suché pleti zajistit rychlejší obnovu buněk, aby nezůstávaly na pleti, netvořily šupinky a snadněji se uvolňovaly z pórů.

Je možné skutečně stáhnout póry? Mohou se otevírat a zavírat?

Bohužel, odpovědí je “ne” na obě otázky. Velikost pórů je z velké části rozhodnuta genetikou, právě kvůli tomu, že produkce mastnoty či nadměrné hromadění buněk je také částečně způsobeno geneticky. Póry jsou pouze průchody v pokožce, skrz které proudí kožní maz na povrch pleti a hydratuje ji. Nemají žádné svaly, které by se mohly stáhnout nebo otevírat. Častá rada o zavírání a otevírání pórů teplotou vody je zcela nepravdivá. Jediný způsob, jak póry viditelně zmenšit, je udržovat je čisté. Opticky pak působí menší a nejsou tak výrazné.

Co rozšířeným pórům tedy skutečně pomáhá?

AHA a BHA kyseliny

Kyseliny glykolová a salicylová jsou tím nejlepším přípravkem pro rozšířené póry. Oba druhy urychlují obnovu buněk a regenerují pleť, čímž zabraňují vzniku nánosů v pórech. Kyselina glykolová je vhodnější pro suchou pleť pro prevenci šupinek a zjemnění textury. Kyselinu salicylovou zvolte pro mastnou pleť, jelikož proniká skrz mastnotu až do hloubky pórů. Pokud vyzkoušíte kyseliny od značky COSRX, dostanete navíc 2% niacinamidu, o kterém se dozvíte níže. 

KEEO TIP: COSRX BHA Blackhead Power Liquid, COSRX Two in One Poreless Power Liquid

Niacinamid

Nebo také vitamín B3. Výrazně podporuje přirozené procesy v pleti a posiluje její bariéru, čímž se zlepšuje celkové zdraví pokožky. Při pravidelné aplikaci na pleť nastolí rovnováhu produkce mazu, aby skrze póry neprocházelo více než je třeba. K tomu je vysoce efektivní pro zesvětlování jizev či zjemnění drobných vrásek.

KEEO TIP: COSRX Galactomyces 95 Tone Balancing Essence

Jílové masky a aktivní uhlí

Masky obsahující jíl (např. kaolin) nebo produkty s aktivním uhlím jsou vhodným krátkodobým, avšak instantním řešením. Dokáží okamžitě vysušit přebytečný maz z pórů, čímž budou okamžitě vypadat menší a méně nápadné. Neudrží je to čisté dlouhodobě, ale takové produkty by se měly stát součástí vaší rutiny 1-2x týdně pro dobrou očistu. 

KEEO TIP: Holika Holika Bubble Cleansing Pack - Mugwort, MEDIHEAL W.H.P. Hydrating Charcoal Mineral Mask

Zdroj fotek: COSRX.com

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení