Jestli tě opalovací krém spíš děsí než těší, rozhodně nejsi sama. Hodně z nás si při pomyšlení na něj vybaví lepkavou vrstvu, pupínky, mastný lesk a má chuť ho radši úplně vynechat. A víš co? Tohle všechno může být jen výsledek špatného výběru. Pojďme si společně rozebrat nejčastější mýty o SPF na obličej, vysvětlit si rozdíly mezi UV filtry a hlavně – najít opalovací krém, který tě ochrání bez toho, aby ti způsobil akné. Protože i s problematickou pletí se dá prožít léto v klidu.
Mýtus 1: Všechny SPF krémy jsou mastné
Opalovací krémy nemusí být ani při nejvyšším ochranném faktoru SPF 50+ / OF 50+ mastné. Existuje mnoho variant a typů UV filtrů, které se přizpůsobují potřebám různých typů pokožky a v korejské kosmetice najdeš dokonce i tzv. oil-free produkty.
Jak si tedy vybrat nejlepší SPF pro svou pleť? V první řadě si zkontroluj, zda opalovací krém poskytuje ochranu před UVA a UVB zářením. Tyto zkratky odkazují na schopnost blokovat sluneční paprsky, které způsobují předčasné stárnutí a pigmentové skvrny (UVA = Aging) a chránit před spálením (UVB = Burning).
Pokud chceš mít hladkou pleť bez vrásek i po třicítce, měla by si opalovací krém na obličej nanášet každý den a to nejen v létě.
U korejských SPF krémů, jako je například bestseller od Beauty of Joseon, zjistíš ochranu před UVA hned v názvu a to ze zkratky PA++++. Plusová znaménka označují stupeň ochrany. Když jsou u opalovacího krému napsaná 4, máš vyhráno, protože poskytuje maximální ochranu.
Pro výběr je dále důležité znát svůj typ pleti, protože podle něj se můžeš rozhodnout, jestli je pro tebe ideální minerální, chemický nebo kombinovaný SPF krém.
Mýtus 2: Opalovací krém stačí namazat jen jednou
Myslíš, že SPF na obličej naneseš ráno nebo před opalováním a máš vystaráno? Omyl! Jak už jsme naznačili, tak zkratka SPF ti prozradí také přibližnou dobu ochrany. Tu zjistíš, když si ochranný faktor vynásobíš 5. To znamená, že SPF 50 tě bude chránit 250 minut, poté bys ho měla aplikovat znovu.
Obecně však doporučujeme vrstvu krému obnovovat častěji (alespoň každé 2 hodiny), protože vodou, pocením nebo náhodným setřením se jeho výdrž snižuje. Ze stejného důvodu ti přes den nestačí pouze BB krém ani make-up s SPF faktorem.
Při obavách z mastné pleti a akné nejspíš také zvažuješ kolik opalovacího krému na obličej nanášet. Nejlepší je v tomto směru množství, které se ti vejde na dva prsty.
Mýtus 3: Opalovací krémy zhoršují stav akné
Největší letní strašák je mastný obličej posetý akné. Jeho viníkem bývá často těžký opalovací krém, který přidává nemilou třešničkou v podobě bílého filmu, takže se SPFkem s těžkým srdcem namažeš leda u vody.
Naštěstí se kosmetické technologie posunuly, takže dnes si už můžeš vybírat ze široké škály pro aknózní, mastnou a smíšenou pleť navržených produktů. Ty, kromě lehoučké textury, nabízí také protizánětlivé složky, jako je centella asiatica a aloe vera, které o tvou pleť pečují.
Mýtus 4: Opaluji dohněda, takže SPF krém nepotřebuji
Tahle představa je hodně zrádná. I když se na tvojí pokožce netvoří puchýře a nečervená, UV záření pořád ničí kolagen, urychluje tvorbu vrásek a zvyšuje riziko pigmentových skvrn. Opálená pleť je ve skutečnosti reakce na poškození, proti kterému se tělo brání zvýšenou produkcí melaninu.
U tmavších fototypů navíc nebývají škody dlouho vidět, ale později se projeví v podobě pigmentace nebo mdlého tónu pleti. A to se pak hodně těžko řeší. Používání SPF krému na obličej (ideálně SPF 50) ti pomůže nejen chránit pleť, ale taky udržet krásné, rovnoměrné opálení bez flíčků.
Mýtus 5: Chemické SPF krémy dráždí pokožku
Spojení “chemické SPF” může asociovat parabeny, silikony a další potenciálně škodlivé látky, které v moderní kosmetice nemají co dělat. Ve skutečnosti ale toto spojení odkazuje pouze na způsob, jak opalovací krém chrání tvou pleť.
Zatímco minerální UV filtry vytváří fyzickou bariéru, takže se k tvé pokožce škodlivé záření nedostane, tak chemické UV filtry si pomáhají chemickou reakcí a záření přeměňují na teplo.
Vzhledem k povaze ochrany platí, že minerální filtry jsou vhodnější pro citlivou pleť, obvykle obsahují hypoalergenní složky a bývají šetrnější k přírodě. Nicméně při aplikaci mohou být méně příjemné, protože je těžší je rozetřít.
Chemické SPF je svěží a lehké, takže i po jeho nanesení pokožka může volně dýchat. Pro mastnější typy pleti s akné je proto ideální volbou. V korejské péči se nejčastěji setkáš s opalovacími krémy, které minerální a chemické UV filtry kombinují a přináší tak to nejlepší z obou světů.
Zajímá tě, jak rozeznáš minerální a chemický opalovací krém? Přečti si náš článek nebo rovnou skoč do kategorie SPF, kde jsme je pro tebe roztřídili.
Nejlepší SPF krém pro každý typ pleti
Teď, když už máš jasno v tom, jak SPF krémy vlastně fungují, možná ti vrtá hlavou: „Který z nich je pro mě ten pravý?“
Neboj, nenecháme tě na holičkách. Na závěr jsme pro tebe připravili rychlý přehled nejoblíbenějších opalovacích krémů podle typu pleti, ať můžeš sáhnout po takovém, který ti hned sedne.