Vogue CS - náplast na duši

Náplast na duši

Autor: JOSEF ŠLAICH, časopis VOGUE

Korejský revoluční přístup k léčbě akné dobývá Evropu, takže za ním už nemusíme létat do Soulu. A možná, že průhledné náplasti dokážou změnit zažitý způsob, jakým u nás vnímáme nedokonalosti pleti.

Zrovna sedím v redakci, píšu tenhle článek, poslouchám přitom Madame X a zároveň se zbavuju stresového akné, které mi „vykvetlo“ na nose a tvářích. Podle posledních studií jsme my, mileniálové, hodně dobří v multitaskingu, protože jsme vyrůstali v době plné technologií, na kterých jsme se to naučili. Taky se nám prý kvůli tomu snižuje IQ až o patnáct bodů a syndrom vyhoření z práce přichází oproti starším generacím daleko dříve. To je jedno, já multitasking miluju. Cítím se daleko produktivnější.

Asi za dvacet minut vyrazím do Marks & Spencer pro kadeřávek do smoothie. Cestou odpovím na maily a domluvím si tři pracovní schůzky na další den. Akné bude přitom stále na ústupu. Přibližně za hodinu se dostavím na tiskovku k uvedení nového parfému YSL, a než půjdu spát, stihnu toho ještě hodně. Moje IQ přitom pravděpodobně klesne o další bod, nicméně, jak už jsem říkal, pupínky budou stále v léčbě. Neviditelnými korejskými náplastmi, které tak zbožňuju a používám tak často, až občas zapomenu, že je mám na obličeji. Vůbec poprvé jsem si je přivezl přibližně před rokem ze Soulu a od té doby na ně nedám dopustit. Na ulicích tam běžně potkáte mladé s průhlednými nálepkami na obličeji.

#Freethepimple

Způsob, jakým hovoříme a přistupujeme k akné, se za poslední dobu hodně změnil. Od fi lmů jako Lady Bird a Osmá třída, jež ukázaly puberťáky s viditelnými pupínky, až po Justina Biebera. Ten loni svým 103 milionům followerů vzkázal, že „pupínky jsou in“. Nebyl zdaleka jediný. Kylie Jenner se všem svěřila, který spot treatment na akné je její nejoblíbenější, a její sestra Kendall šla dokonce ještě dál. Nasdílela několik fotek s opupínkovaným obličejem, otevřeně přiznala, že od puberty bojuje s nedokonalostmi, a stala se tváří populární americké značky ProActiv. Posměšné komentáře internetových trolů bravurně odpálkovala zpěvačka Lorde: „Nikdy jsem netvrdila, že jsem dokonalá. Jsou to jenom pupínky.“

Stále větší popularitě se těší hnutí #Freethepimple, tedy online komunita pro každého, kdo trpí fyzickými i emocionálními účinky akné v dospělosti. Zakladatelka Louise Northcote, studentka módy a fi nalistka soutěže Britain’s Next Top Model, byla už otrávená z toho, jak všichni dělají, že akné neexistuje. „Když jsem vyrůstala, neměla jsem nikoho, s kým bych si o tom mohla promluvit. Proto jsem přišla s tímhle hashtagem, abych vytvořila komunitu, která se bude navzájem podporovat a vzdorovat normativním přístupům ke kráse,“ prozradila v rozhovoru pro časopis i -D. Americký web Teen Vogue mezitím poprvé v historii odstartoval udílení cen Teen Vogue Acne Awards, věnované těm nejlepším kosmetickým produktům určeným k boji proti tomuto globálně rozšířenému onemocnění kůže.

Akné v různých formách postihuje až devadesát procent dospívajících, přičemž asi u patnácti procent jsou jeho projevy výrazné. Pro mladého člověka to představuje obrovskou psychickou zátěž. Statistiky udávají, že přibližně dvě třetiny jedinců trpících těžšími formami onemocnění mají tendenci podléhat depresím. Problém to není jen povrchový, ale sahá hluboko do duše. Můžete na ně zírat v zrcadle, bojovat s nimi, zakrývat je nebo hrdě nosit na tváři, ale na to, jaké to bylo, nikdy nezapomenete.

Léky na předpis – antibiotika, isotretinoin a antikoncepce –, LED terapie, laser, chemický peeling a regály v lékárnách a drogeriích plné produktů pro teenagery s mastným čelem. Když chcete zúčtovat s akné, máte tolik možností. Ve všech případech ale prezentace těchto výrobků vysílá stejnou zprávu: pokud trpíte ucpanými póry a nadměrnou produkcí kožního mazu, je s vámi něco špatně, jste chudáci. Naštěstí se doba mění a spolu s ní také způsob léčby. S náplastí jste spíš trendy než k politování.

Jehly, rány a budoucnost

Před spaním si na postižené místo nalepíte futuristickou průhlednou nálepku. Po osmi hodinách ji sejmete a s ní všechny nahromaděné bakterie uvízlé v ucpaném póru. Pupínek je fuč a vy můžete čelit nástrahám všedního dne s čistou pletí. Doslova! „Místo mačkání zanícené místo jednoduše zalepíte. Většina náplastí je vyrobená z hydrokoloidních materiálů, které se běžně používají v lékařství. Absorbují tekutinu a díky přidaným látkám (třeba kyselině salicylové) mají protizánětlivý, regenerační a hojivý účinek. Na rozdíl od krémů s vysokým obsahem benzoyl peroxidu pleť nevysuší a nezanechají ji zarudlou,“ vysvětluje newyorský dermatolog Joshua Zeichner.

Horkou novinkou formující budoucnost léčby akné je takzvaná mikrojehličková technologie. Nemusíte se bát, nejsou to opravdové kovové jehly, ale ingredience, které díky modernímu způsobu výroby napodobují jejich mechanismus. Jako první s nimi přišla australská značka ZitSticka. Průlomová hydrokoloidní náplast Killa má na povrchu dvacet čtyři rozpustných mikrojehliček. „Základ tvoří kyselina hyaluronová v tekuté formě. Tu promícháme s aktivními ingrediencemi, jako je vitamin B3 , kyselina salicylová a oligopeptid-76. Celou směs poté tvarujeme pomocí přístrojů do tvaru jehel a sušíme mrazem,“ říká spoluzakladatel značky Danny Kaplan.

Po aplikaci jehličky proniknou skrz dvě vrstvy kůže, což způsobuje mírné a vlastně příjemné mravenčení kůže. Je to neuvěřitelné, ale za pouhé dvě hodiny se jehličky rozpustí a zlikvidují zánět ještě dřív, než se z něj vytvoří pupínek připomínající sopku před výbuchem. Náplast je tak vhodná i k léčbě hlubokých cyst, s nimiž si donedávna nejlépe poradila jen jehla s kortikoidy od dermatologa. Ruce tedy dejte od obličeje pryč a místo neodborného mačkání pupínků, s nímž si jedině tak způsobíte jizvy a zhoršíte zánět, příště sáhněte po diskrétní, účinné a vlastně i velmi fancy alternativě.

Vogue atd.

Kultovní hydrokoloidní náplasti korejské značky Cosrx na ošetření akné u nás seženete například na www.koreankosmetika.cz S vlastní alternativou nedávno přišla síť parfumerií Sephora. Náplasti s mikrojehličkovou technologií zakoupíte exkluzivně na Zitsticka.com. O akné a jeho vlivu na psychiku pojednává kniha Acne, Etiology, Treatment Options & Social E ects, kterou v roce 2013 napsal dermatolog Mohamed L. Essaie.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení